sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a...

ULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut pe terenul campioanei Dinamo București

Primul meci oficial din 2024 pentru CSM Focșani 2007 a fost în deplasare, pe terenul multiplei campioane Dinamo București, neînvinsă în acest sezon. Partida din etapa a XV-a din Liga Națională a avut două părți diametral opuse, încheiate în defavoarea handbaliștilor echipei focșănene. În prima repriză, oaspeții au controlat jocul, în mod surprinzător, și pe fondul unei evoluții slabe a dinamoviștilor, care s-au întrecut în ratări, inclusiv la loviturile de la 7 metri. Jucătorii lui Dalibor Cutura au încheiat cu un avantaj de 3 goluri prima repriză chiar dacă, la un moment dat, au avut și 6 goluri peste dinamoviști.

A doua repriză a fost opusă. Gazdele au început ”tare” și au recuperat diferența de pe tabela de marcaj. Mai mult, au început să se distanțeze, în ciuda faptului că jocul campionilor a fost departe de așteptări și de pretenții. Handbaliștii echipei focșănene nu au reușit, totuși, să țină pasul cu dinamoviștii. Astfel, Dinamo București – CSM Focșani 2007, scor final 31-26 (14-17).

În următoarea etapă, echipa focșăneană va juca pe teren propriu, cu ACS HC Buzău 2012. Partida va avea loc pe data de 11 februarie. Până atunci, pe data de 6 februarie, CSM Focșani 2007 va evolua în Cupa României, în deplasare, cu CSM Alexandria. (foto: arhivă)