sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut în...

ULTIMA ORĂ Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut în fața lui Dinamo, dar a fost mai bine de o repriză egala campioanei

În urmă cu puțin timp s-a încheiat partida de handbal masculin dintre Dinamo București și CSM Focșani 2007, contând pentru sferturile de finală ale Cupei României. Surprinzător, poate, pentru cunoscătorii acestui sport, meciul a fost echilibrat în prima repriză, ambele echipe mergând, practic, cap la cap, nefiind diferențe între multipla campioană Dinamo București și CSM Focșani 2007, o echipă în ascensiune în ultimii ani (locul 6 în Liga Zimbrilor). Au fost goluri multe și realizări tehnice deosebite din partea handbaliștilor celor două formații, spre satisfacția spectatorilor și telespectatorilor. Echilibrul primei reprize a fost până la capăt: 15-15. Primele 10-15 minute ale reprizei secunde au fost la fel de echilibrate. Apoi, ușor, handbaliștii gazdă au început să fie mai siguri pe ei și să se desprindă pe tabela de marcaj. Handbaliștii echipei focșănene nu au mai avut aceeași precizie la aruncări și nici siguranță în apărare. Experiența și valoarea handbaliștilor de la Dinamo București și-au spus cuvântul, iar campionii s-au impus cu scorul de 32-25. Astfel, dinamoviștii s-au calificat în turneul final al Cupei României – Final Four.