luni, mai 6, 2024
AcasăFocsaniULTIMA ORĂ Handbal: CSM Focșani a câștigat returul din optimile...

ULTIMA ORĂ Handbal: CSM Focșani a câștigat returul din optimile EHF și a ieșit cu fruntea sus din Europa

În această seară s-a disputat meciul retur dintre CSM Focșani 2007 și Naerbo IL (Norvegia), contând pentru optimile Cupei Europene EHF la handbal masculin. Chiar dacă nu s-a pus problema calificării (în meciul tur, norvegienii au câștigat detașat, cu scorul de 39-26), handbaliștii echipei focșănene și-au dorit să facă un meci foarte bun în fața propriilor suporteri, la Sala Sporturilor din Focșani. În prima repriză, cele două formații au mers aproape cap la cap, cu un plus pentru gazde care, la un moment dat, au condus și cu 4 goluri diferență. La pauză a fost, însă, doar 17-16 pentru CSM Focșani 2007. Repriza secundă a fost echilibrată doar în prima sa jumătate. Apoi, profitând și de relaxarea oaspeților (la adăpostul victoriei categorice din tur), ambiția handbaliștilor echipei focșănene și-a spus cuvântul: s-au distanțat pe tabela de marcaj (chiar și la 6 goluri diferență) și s-au impus, la final, cu scorul de 32-28. La finalul partidei, portarul Marius Cloșcă a apărat o lovitură de la 7 metri. Cu toate că nu s-a calificat în sferturile Cupei Europene EHF, CSM Focșani 2007 a făcut o figură frumoasă în Europa. A fost, de altfel, prima participare a unei echipe focșănene într-o competiție europeană. CSM Focșani 2007 își va continua parcursul în Liga Zimbrilor, unde se află pe locul 6, și speră într-o clasare bună la finalul acestui sezon, care să-i asigure o nouă prezență în Europa.