joi, aprilie 25, 2024
AcasăComuna meaCIORASTIULTIMA ORĂ Futsal: Sportul Ciorăști ratează la mare luptă accederea...

ULTIMA ORĂ Futsal: Sportul Ciorăști ratează la mare luptă accederea în semifinale

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul al treilea, decisiv pentru accederea în semifinalele play-off-ului primei ligi la futsal, dintre CSF CFR 1933 Timișoara și CSL Sportul Ciorăști. Scorul general era 1-1, după victoria cu 3-1 a echipei din Ciorăști și victoria cu 4-1 a echipei din Timișoara. Meciul decisiv a avut loc la Timișoara. Prima repriză a fost una echilibrată, în care jucătorii echipei din Ciorăști au avut de multe ori inițiativa, ceea ce s-a văzut și pe tabela de marcaj. Fotbaliștii lui Marius Cozma au reușit să conducă de două ori în prima repriză, prin golurile marcate de Vlăduț Dudău și Toma Vincene, dar de fiecare dată fotbaliștii timișoreni au egalat. Repriza secundă a început tot sub semnul echilibrului dar, pe parcurs, gazdele au trecut la conducerea jocului. A fost, însă, secetă de goluri, în ciuda dominării și ocaziilor timișorenilor, în special. Spre finalul partidei, echilibrul s-a rupt: cu 3 minute și 20 de secunde înainte de fluierul final, ciorăștenii au rămas în 3 oameni de câmp, după ce Ion Dumitru a primit al doilea cartonaș galben și, implicit, cartonașul roșu. La scurt timp, timișorenii au înscris al treilea gol și au preluat pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj. Până la final nu s-a mai întâmplat mare lucru, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 3-2 (2-2) în favoarea gazdelor. CSF CFR 1933 Timișoara va juca în semifinale cu liderul campionatului, Autobergamo Deva. În cealaltă semifinală se vor întâlni CS United Galați (ocupanta locului secund la finalul turului suplimentar) și Futsal Klub Odorheiu Secuiesc (locul 3, a învins în play-off pe Luceafărul Buzău). Așadar, aici s-a încheiat parcursul foarte bun al echipei CSL Sportul Ciorăști la prima prezență în Liga 1 la futsal. A fost un sezon foarte bun, ținând cont de experiența și valoarea celorlalte competitoare. Jucătorii, antrenorii și toți ceilalți din staff-ul echipei Sportul Ciorăști merită felicitări.