sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Franța a câștigat cu Maroc și va...

ULTIMA ORĂ Franța a câștigat cu Maroc și va juca finala CM din Qatar, cu Argentina

În urmă cu puțin timp s-a încheiat cea de-a doua semifinală a turneului final al Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar. Campioana en-titre, Franța, s-a confruntat cu surpriza Maroc, prima echipă din Africa ajunsă într-o semifinală de campionat mondial. Francezii lui Didier Deschamps au început meciul în forță și au deschis scorul rapid, în minutul 5, prin fundașul Theo Hernandez. Marocanii au echilibrat jocul și chiar au avut mai mult timp posesia balonului, însă fără a-și crea mai oportunități de a înscrie. La pauză, francezii au intrat cu avantajul minim de 1-0. Repriza a doua se desfășoară, în general, sub aceleași coordonate, cu o posesie mai mare în dreptul marocanilor, dar cu ocazii de gol puține. Dacă marocanii au fost cu posesia balonului, francezii au fost mai eficienți și au marcat al doilea gol în minutul 79, prin Kolo Muani. Până la finalul meciului nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, chiar dacă marocanii au încercat să înscrie măcar golul de onoare. Scor final, Franța – Maroc 2-0 (1-0). Astfel, francezii se califică în a doua finală mondială consecutivă. Finala CM din Qatar se va disputa duminică, 18 decembrie, între Franța și Argentina. Finala mică se va juca sâmbătă, 17 decembrie, între Croația și Maroc.