duminică, mai 5, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: victorie pentru CSM Focșani 2007 în derby-ul...

ULTIMA ORĂ Fotbal: victorie pentru CSM Focșani 2007 în derby-ul cu Oțelul Galați

În urmă cu puțin timp s-a încheiat partida dintre CSM Focșani 2007 și ACS Suporter Club Oțelul Galați, din etapa a cincea a play-off-ului Ligii 3 la fotbal. A fost, practic, derby-ul seriei a doua, ambele formații având asigurată, deja, participarea la barajul semifinal pentru promovarea în Liga 2. Meciul a fost unul echilibrat, așa cum era de așteptat. În prima repriză, diferența a făcut-o un șut senzațional al lui Daniel Rogoveanu, în minutul 41, din lovitură liberă, mingea oprindu-se direct în poarta oaspeților. În repriza secundă, gălățenii au fost mai insistenți și și-au creat câteva ocazii importante la poarta focșănenilor, însă nu au reușit să înscrie. Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a focșănenilor, scor 1-0. În urma acestei victorii, CSM Focșani 2007 a acumulat 54 de puncte, fiind la 4 puncte în spatele liderului, ACS Suporter Club Oțelul Galați.

Săptămâna viitoare vor fi două etape din play-off. Mai întâi miercuri, 4 mai, CSM Focșani 2007 va evolua în deplasare, cu CS Aerostar Bacău. Apoi, sâmbătă, 7 mai, fotbaliștii lui Marius Bratu vor reveni pe teren propriu și vor juca împotriva celor de la AFC Metalul Buzău. Partidele din luna mai se joacă de la ora 18:00.