luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: tricolorii smulg un egal surprinzător în Elveția,...

ULTIMA ORĂ Fotbal: tricolorii smulg un egal surprinzător în Elveția, după un joc foarte slab

Elveția – România, un meci foarte greu pentru naționala tricoloră și un joc dezastruos, în mare parte, al fotbaliștilor români. Antrenorul Edward Iordănescu a început meciul cu următorul 11: Moldovan – Manea, Nedelcearu, Burcă, Drăgușin, Sorescu – Hagi, Screciu, Stanciu-cpt., Coman – Alibec. Prima repriză s-a desfășurat într-o notă de dominare categorică din partea gazdelor. Elvețienii au avut posesia balonului în majoritatea timpului, iar tricolorii au trecut rareori de mijlocul terenului. Golurile gazdelor au venit, astfel, firesc: o dublă a lui Amdouni, în minutele 28 și 41. În repriza secundă, elvețienii au ridicat, puțin, piciorul de pe accelerație, iar jucătorii lui Iordănescu au încercat mai multe faze de poartă. Tot fotbaliștii gazdă au fost, însă, mai periculoși, dar nu au mai reușit să înscrie. Au avut și o lovitură de la 11 metri anulată de arbitru după consultarea VAR, în minutul 82.

Pe final, însă, profitând de autosuficiența jucătorilor gazdă, tricolorii reușesc să marcheze două goluri pe contraatac, prin Mihăilă (intrat în repriza a doua), în minutele 89 și 90+2. Elvețienii resimt șocul și se aruncă în atac, pentru a înscrie al treilea gol. Și au fost extrem de aproape, în minutul 90+7, când au trimis balonul în transversală. Meciul s-a încheiat, astfel, cu un neașteptat rezultat de egalitate, scor 2-2. În urma acestui rezultat, România rămâne pe locul secund în grupa I, după Elveția. Următoarele două partide ale naționalei României în grupa preliminară vor fi în luna septembrie: pe 9 septembrie cu Israel și pe 12 septembrie cu Kosovo, ambele jocuri pe teren propriu.