vineri, mai 3, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România se împiedică de Belarus în...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România se împiedică de Belarus în drumul calificării la EURO 2024

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul de fotbal dintre Belarus și România, din Grupa I de calificare la turneul final al Campionatului European din 2024. Partida s-a jucat la Budapesta, naționala Belarusului neavând drept de joc pe teren propriu, din cauza susținerii invaziei Rusiei în Ucraina. Antrenorul Edward Iordănescu a început partida cu următoarea formulă: Horațiu Moldovan – Andrei Rațiu, Radu Drăgușin, Andrei Burcă, Nicușor Bancu, Răzvan Marin, Vladimir Screciu, Nicolae Stanciu-cpt., Dennis Man, Denis Alibec, Denis Drăguș.

În prima repriză, jocul a fost, în general, unul de uzură, pe o suprafață de joc foarte proastă. Fotbaliștii români au avut mai mult posesia, și-au creat câteva situații de gol, însă fără incisivitate și eficiență. S-a remarcat o stare de tensiune și, implicit, de precipitare în rândul jucătorilor lui Iordănescu. La pauză s-a intrat la vestiare cu scorul de 0-0. Repriza secundă a început în nota de dominare a fotbaliștilor români. Aceștia au presat mai mult, fazele de poartă și ocaziile s-au înmulțit, însă golul s-a lăsat așteptat. Oaspeții au contat prea puțin în atac, cu doar câteva incursiuni și șuturi parate de Moldovan. Nici fotbaliștii introduși de Iordănescu în a doua repriză nu au reușit să limpezească acțiunile de atac și să aducă golul victoriei. Astfel, Belarus – România, scor final 0-0.

În urma acestui rezultat, naționala României a ratat ocazia de a ajunge, provizoriu, pe primul loc în clasamentul Grupei I și de a face un pas important spre calificarea la EURO 2024. România are acum 13 puncte, cu unul mai puțin decât Elveția. De menționat că meciul Israel-Elveția, de astăzi, a fost amânat din cauza situației de război din Israel. Următorul meci va fi pe teren propriu, duminică, cu Andorra. Se va juca fără spectatori, în urma sancțiunilor dictate de UEFA după meciul România – Kosovo. Tribunele Arenei Naționale nu vor fi, însă, goale. La meci pot asista copii sub 14 ani, conform reglementărilor UEFA.