sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România pierde și în Bosnia

ULTIMA ORĂ Fotbal: România pierde și în Bosnia

Al doilea meci din grupele Ligii Națiunilor, pentru România, tot în deplasare. Tricolorii lui Edy Iordănescu au jucat cu Bosnia, având următoarea formulă de start: 1. Niță – 4. Cr. Manea, 17. Ad. Rus, 6. Chiricheș, 15 Burcă, 3. Camora – 14. M. Marin, 8. Cicâldău, 18. R. Marin – 10. Maxim – 9. Pușcaș. Jocul a fost destul de echilibrat, în prima repriză, cu ocazii mari de a înscrie în contul tricolorilor, prin Pușcaș și Burcă. Prima repriză s-a încheiat, însă, fără gol: 0-0. În repriza secundă, gazdele au pus mai multă presiune, iar tricolorii nu și-au mai creat ocazii de a marca. Au făcut-o, în schimb, bosniacii, prin Prevljak, în minutul 68. În minutul 75 se fac 4 schimbări în naționala României, cei intrați fiind jucători de atac. Până la final, tricolorii au avut mai mult posesia, dar fără rezultat. Meciul s-a încheiat cu victoria Bosniei, cu scorul de 1-0. După primele două partide din grupa Ligii Națiunilor, România este singura echipă cu zero puncte. Bosnia și Finlanda au câte 4 puncte, iar Muntenegru are 3 puncte. În următoarele zile se vor juca încă două partide din grupele Ligii Națiunilor. România va evolua, în ambele partide, pe teren propriu – stadionul Giulești din Capitală: pe 11 iunie cu Finlanda și pe 14 iunie cu Muntenegru.