marți, aprilie 30, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România învinge Belarus, după un final...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România învinge Belarus, după un final de partidă cu emoții

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul dintre România și Belarus, din etapa a doua a preliminariilor Campionatului European din 2024. Meciul a fost dominat de jucătorii lui Edi Iordănescu, mai ales în prima repriză. Scorul a fost deschis de Nicolae Stanciu, în minutul 17, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la circa 20 de metri, din unghi. Jucătorii lui Edward Iordănescu insistă în atac și, după două minute, înscriu al doilea gol, prin Andrei Burcă (primul său gol la națională). Până la pauză, tricolorii și-au mai creat câteva situații de poartă, însă fără efect pe tabela de marcaj. În repriza a doua s-au văzut în joc și oaspeții, ocaziile de gol fiind de ambele părți. Alibec a trimis mingea în transversală, dar fotbaliștii din Belarus au avut o reușită spectaculoasă, în minutul 86, prin Morozov. Astfel, finalul meciului devine tensionat, iar bielorușii par mai siguri pe ei și mai insistenți. Până la urmă, tricolorii încheie partida victorioși: România – Belarus 2-1 (2-0). În urma acestui rezultat, naționala României rămâne pe locul secund în grupa I, cu 6 puncte, în urma Elveției, care are un golaveraj mult mai bun.

Următoarele jocuri din grupa I vor fi în luna iunie: pe 16 iunie: Kosovo – România, Belarus – Israel, Andorra – Elveția; pe 19 iunie: Elveția – România, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra. (foto: FRF)