joi, aprilie 25, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Fotbal: România începe cu o victorie Campionatul European...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România începe cu o victorie Campionatul European de Tineret

Victorie mare pentru naționala de tineret a României în partida de debut la turneul final al Campionatului European de Fotbal U21. Tinerii tricolori au reușit un meci foarte bun în fața naționalei Croației și s-au impus cu scorul de 4-1 (2-1). Golurile formației noastre au fost marcate de George Pușcaș, din penalty, în minutul 11, Ianis Hagi, în minutul 14, Tudor Băluță, în minutul 66, Adrian Petre, în minutul 90. De menționat că naționala României a beneficiat de două decizii favorabile după consultarea arbitrajului video: obținerea loviturii de la 11 metri, din care Pușcaș a deschis scorul, și ultimul gol, al lui Petre, validat după ce imaginile video au arătat că atacantul român s-a aflat pe linie cu ultimul fundaș advers, scoțându-l din poziția de offside.

România se află în Grupa C la acest turneu final, găzduit de Italia și San Marino, alături de Croația, Anglia și Franța. Tricolorii mici vor juca următoarea partidă din grupă cu Anglia, vineri, 21 iunie, de la ora 19:30, la Cesena.