joi, martie 28, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Fotbal: România, doar egal cu Norvegia în preliminariile...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România, doar egal cu Norvegia în preliminariile CE 2020

Meci foarte greu cu Norvegia, în această seară, pentru naționala României în preliminariile Campionatului European de Fotbal 2020. Norvegienii s-au aflat, în general, la cârma partidei, iar fotbaliștii noștri au răspuns mai mult prin acțiunile individuale ale lui Mitriță și Stanciu. România a primit și un penalty, ratat de George Pușcaș în minutul 52. Românii au deschis scorul în minutul 62, prin Alexandru Mitriță. Insistența nordicilor s-a concretizat în minutul 90+2, prin Sorloth. Scor final: România – Norvegia: 1-1 (0-0).

Această partidă a constituit o premieră pentru România: din cauză că avem terenul suspendat, la stadion au putut, însă, asista aproape 30.000 de copii sub 14 ani, conform noilor reglementări ale UEFA. Este un număr record de copii prezenți la un meci de fotbal la care terenul este suspendat. Pentru România urmează două meciuri foarte dificile, cu Suedia acasă și cu Spania în deplasare.