joi, martie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România câștigă cu Bosnia, dar retrogradează...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România câștigă cu Bosnia, dar retrogradează în Liga C a Europei

Meci foarte important, în această seară, pentru viitorul echipei naționale de fotbal a României. Fotbaliștii lui Edi Iordănescu au înfruntat liderul grupei 3 din Liga B a Ligii Națiunilor, Bosnia&Herțegovina, deja calificată în categoria valorică/ Liga A (categoria celor mai bune echipe din Europa). În schimb, România risca să retrogradeze în categoria/ Liga C (alături de echipe precum Luxemburg, Feroe, Kosovo, Azerbaidjan, Slovacia, Bulgaria ș.a.). Iordănescu jr. a început partida de astăzi, de pe stadionul Giulești, cu următorul 11: I. Radu – Rațiu, A. Rus, Burcă, N. Bancu – R. Marin, Olaru – D. Man, Stanciu, Sorescu – Alibec. De cealaltă parte, antrenorul Bosniei a menajat majoritatea vedetelor, nemaiavând vreo miză importantă pentru acest meci. Jocul a fost destul de echilibrat în prima repriză, fără faze de poartă deosebite. Tricolorii au reușit să deschidă scorul în minutul 38, prin Dennis Man. Arbitrii au validat golul după verificarea din camera VAR. Jucătorii noștri și-au mai creat câteva ocazii bune până la pauză, însă nu au mai reușit să înscrie. Astfel, prima repriză s-a încheiat în avantajul tricolorilor, 1-0. Și rezultatul la pauză dintre Muntenegru și Finlanda (0-0) era în avantajul naționalei lui Iordănescu. Repriza secundă începe în nota de dominare a oaspeților, fără a fi cu adevărat periculoși la poarta lui Ionuț Radu decât în minutul 59. Însă, în celălalt meci al grupei, Finlanda are un început de repriză secundă vijelios și înscrie repede două goluri. Tricolorii mai înscriu o dată, în minutul 73, prin Pușcaș. Apoi, după 4 minute, vedeta Edin Dzeko (intrat pe teren de câteva minute) marchează simplu, cu capul, după o centrare în careu. Jucătorii lui Iordănescu nu se lasă și înscriu al treilea gol, prin Rațiu, în minutul 79, și al patrulea gol, prin Pușcaș, în minutul 86. Meciul se termină cu victoria tricolorilor, cu 4-1, iar Bosnia înregistrează prima înfrângere în grupă. O victorie, însă, doar de palmares, pentru că România a rămas pe ultimul loc în grupă și a retrogradat în a treia categorie valorică din Europa fotbalistică. Muntenegru nu ne-a ”ajutat” deloc și a pierdut, acasă, meciul cu Finlanda (scor final, Muntenegru-Finlanda 0-2).