luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România a scos un egal în...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România a scos un egal în Kosovo, în preliminariile EURO 2024

Meci important și dificil în această seară, pentru naționala României. Echipa condusă de Edward Iordănescu a întâlnit în deplasare naționala din Kosovo, într-un meci contând pentru etapa a treia a preliminariilor Campionatului European din 2024, grupa I. Antrenorul Iordănescu a început partida cu următorul 11: Moldovan – Manea, Drăgușin, Burcă, Camora – Băluță, M. Marin, Stanciu-cpt. – Man, Pușcaș, Coman.

Jocul a fost unul de uzură, de luptă, pe un teren foarte greu, mocirlos, îmbibat cu apă. În prima repriză s-au înregistrat puține faze de poartă, ocaziile de gol fiind foarte rare. La pauză, scorul a fost alb, 0-0. În repriza secundă, jocul a fost mai intens, cu mai multe faze de poartă, în ciuda ploii și a terenului dificil. În minutul 69, gazdele au înscris un gol, care a fost anulat de arbitru, după consultarea VAR. Jucătorii ambelor echipe au mai încercat să înscrie, însă imprecizia șuturilor și intervențiile portarilor au păstrat porțile intacte. Astfel, Kosovo – România, scor final 0-0 (0-0), un rezultat care avantajează selecționata tricoloră.

În primele două meciuri din grupă, jucate pe teren propriu, România a obținut două victorii: 2-0 cu Andorra și 2-1 cu Belarus. Astfel, România a acumulat 7 puncte după 3 etape și se menține pe locul secund în grupa I. Următorul joc din preliminariile EURO 2024 pentru naționala lui Iordănescu va fi luni, 19 iunie, tot în deplasare, cu Elveția, favorita numărul 1 a grupei de calificare.