sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România a pierdut în Islanda și a...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România a pierdut în Islanda și a ratat participarea la Euro

Naționala de fotbal a României a pierdut meciul din această seară, disputat la Reykjavik, în compania Islandei. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1 (2-0) pentru gazde. Cele 3 goluri au fost marcate de Sigurdsson, în minutele 16 și 35, respectiv Maxim, în minutul 63, dintr-o lovitură de la 11 metri. Câștigătoarea acestui meci va juca barajul de accedere la turneul final EURO pe 12 octombrie, cu Ungaria, care s-a impus în cealaltă semifinală cu scorul de 3-1, în Bulgaria.

Turneul final EURO trebuia să aibă loc în acest an, dar a fost amânat de UEFA pentru anul viitor, din cauza pandemiei de coronavirus. Partidele de la acest turneu se vor disputa în mai multe state europene, printre care și România. Țara noastră va găzdui 4 meciuri.