vineri, martie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: România a învins Armenia și e tot...

ULTIMA ORĂ Fotbal: România a învins Armenia și e tot mai aproape de barajul pentru CM 2022

România a reușit să câștige, în această seară, un meci extrem de important în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar 2022. Jucătorii antrenați de Mirel Rădoi au învins Armenia, pe Stadionul Ghencea, cu scorul de 1-0. Golul victoriei a fost marcat de Alexandru Mitriță, în minutul 26. Și Germania ne-a ajutat în această seară și s-a impus clar pe terenul Macedoniei de Nord, cu 4-0. Astfel, după 8 etape, România a urcat pe locul secund în grupă, cu 13 puncte. Este urmată de Macedonia de Nord și Armenia, ambele cu câte 12 puncte. România are, în acest moment, prima șansă de a ocupa locul al doilea în grupă și de a se califica la barajul de accedere la turneul final al Campionatului Mondial din Qatar 2022. Ultimele două meciuri ale naționalei României în aceste preliminarii sunt pe 11 noiembrie, cu Islanda, pe teren propriu, și pe 14 noiembrie, cu Liechtenstein, în deplasare.