marți, mai 14, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: Oțelul Galați a câștigat derby-ul cu CSM...

ULTIMA ORĂ Fotbal: Oțelul Galați a câștigat derby-ul cu CSM Focșani 2007

Astăzi a avut loc partida dintre ACS Suporter Club Oțelul Galați și CSM Focșani 2007, contând pentru play-off-ul Ligii 3 la fotbal. A fost meciul derby al seriei a doua, dintre primele două echipe din clasament. Cum era de așteptat, a fost un meci destul de echilibrat, cu faze frumoase de fotbal și ocazii de ambele părți. În prima repriză, gazdele au avut mai mult posesia, iar oaspeții au replicat pe contraatac. Plusul de insistență s-a concretizat în minutul 41, atunci când gazdele au marcat prin italianul Juri Cisotti. Gălățenii au început în forță repriza secundă și au înscris rapid al doilea gol, prin Vasile Jardan, în minutul 46. Fotbaliștii lui Marius Bratu au încercat să revină în joc și pe tabela de marcaj, însă nu au avut forță și concentrare. Mai mult, CSM Focșani 2007 a rămas în 10 jucători, după ce Săpunaru a luat două cartonașe galbene și a fost eliminat, în minutul 70. Focșănenii nu au mai reușit mare lucru până la final, astfel că meciul ACS Suporter Club Oțelul Galați – CSM Focșani 2007 s-a încheiat cu scorul de 2-0 (1-0). În urma acestei victorii, echipa gălățeană se distanțează la 5 puncte în fața formației focșănene. Sâmbăta viitoare, CSM Focșani 2007 va evolua pe teren propriu, cu CS Aerostar Bacău.