duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: egal norocos pentru România, după un...

ULTIMA ORĂ Fotbal: egal norocos pentru România, după un joc slab cu Israel

Meci important, în această seară, pe Arena Națională din București. Echipa de fotbal a României a întâlnita naționala Israelului, în etapa a cincea a preliminariilor EURO 2024. Înaintea acestei partide, România se afla pe locul secund în Grupa I, cu 8 puncte, la două puncte în spatele Elveției. La rândul său, Israelul era pe locul al treilea, cu 7 puncte, tot după 4 meciuri jucate.

Antrenorul Edward Iordănescu a început meciul cu următoarea formulă: H. Moldovan – Cr. Manea, Drăgușin, A. Burcă, Bancu – M. Marin, R. Marin – Sorescu, Stanciu, Coman – Alibec. Jocul a fost sub semnul echilibrului, cu un plus de posesie și dominare teritorială în dreptul israelienilor. Totuși, tricolorii reușesc deschiderea scorului în minutul 27, prin Alibec, care a speculat o eroare a portarului oaspeților, la un șut al lui Stanciu.

Repriza secundă începe sub aceleași coordonate, iar oaspeții reușesc egalarea, prin Gloukh, în minutul 53. Se fac schimbări, dar israelienii continuă să dețină supremația pe teren. Au și o bară, pe contraatac, prin același Gloukh, în minutul 76. După două minute, Pușcaș ratează o mare ocazie, la o pătrundere în careu, pe contraatac. Oaspeții presează, își creează ocazii, trag de mai multe ori spre poartă sau pe poartă și portarul Moldovan scoate o minge foarte grea, cu piciorul, în minutul 89. Partida se încheie cu un șut puțin pe lângă poartă al lui Răzvan Marin, în minutul 90+4. Scor final, România – Israel 1-1 (1-0).

În următorul meci, naționala României va întâlni pe Kosovo. Partida va avea loc marți, 12 septembrie, tot pe Arena Națională din București.

PS – Și meciul Kosovo – Elveția s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, astfel că situația în clasamentul Grupei I rămâne neschimbată: 1.Elveția (11 p); 2.România (9 p); 3.Israel (8 p).