sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: egal în Israel pentru naționala lui Edi...

ULTIMA ORĂ Fotbal: egal în Israel pentru naționala lui Edi Iordănescu

În această seară s-a disputat al doilea meci amical al reprezentativei de fotbal a României sub bagheta antrenorului Edi Iordănescu. După 0-1 cu Grecia, din 25 martie, tricolorii au jucat în deplasare, cu Israel. Față de formula de start de săptămâna trecută, selecționerul a făcut 8 schimbări, cauzate de viroze și alte probleme medicale. Iată primul 11 cu care Iordănescu a început partida cu Israel: Fl. Niță – Manea, Chiricheș, Burcă, Toșca – Cicâldău, M. Marin, Olaru – Man, Ivan, Mihăilă. Și gazdele au avut jucători lipsă, iar asta s-a văzut pe teren, în prima repriză, în care fotbaliștii români au fost mai siguri pe ei și și-au creat câteva oportunități de a înscrie. În prima repriză, jucătorii lui Iordănescu au reușit să marcheze prin Alex Cicâldău, în minutul 10, și Dennis Man, în minutul 23. Israelienii au avut mai mult posesia, însă fără să creeze faze periculoase de poartă. Lucrurile s-au schimbat în repriza secundă, odată cu schimbările din garniturile de start. Israelienii au dominat și mai mult în repriza secundă, au presat poarta lui Niță și au înscris de două ori, prin atacantul Dabbur, în minutele 56 și 85. Fotbaliștii români au acceptat dominarea gazdelor și au contat mai mult pe contraatac, reușind să pună rareori în pericol poarta adversă. Până la urmă, meciul s-a încheiat la egalitate: Israel – România 2-2 (0-2).

Selecționerul Edi Iordănescu are mult de lucru, în continuare, în perspectiva jocurilor oficiale din Nations League. Meciurile din Nations League sunt programate în lunile iunie și septembrie. Cele mai multe – 4 din 6 – vor avea loc în iunie, după cum urmează: 4 iunie, Muntenegru – România; 7 iunie, Bosnia&Herțegovina – România; 11 iunie, România – Finlanda; 14 iunie, România – Muntenegru.