vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: egal cu Olanda în primul meci al...

ULTIMA ORĂ Fotbal: egal cu Olanda în primul meci al României la EURO U21

România a debutat, în această seară, la turneul final al Campionatului European de Fotbal pentru Tineret U21, ce se desfășoară în Ungaria și Slovenia. Naționala antrenată de Adrian Mutu a întâlnit echipa similară a Țărilor de Jos (Olanda), una dintre favoritele la titlul de campioană europeană. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1). Olandezii au deschis scorul în minutul 16, prin Schuurs, iar românii au egalat prin Andrei Ciobanu, în minutul 20. În celălalt meci al grupei, Germania a învins Ungaria cu scorul de 3-0. Următoarele partide ale tricolorilor vor avea loc pe 27 martie, cu Ungaria, și pe 30 martie, cu Germania. Primele două clasate din cele 4 grupe se califică în fazele superioare eliminatorii.