joi, mai 2, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007, victorie la limită, cu...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007, victorie la limită, cu gol din penalty, pe terenul codașei seriei a doua

În urmă cu puțin timp s-a încheiat partida de fotbal dintre AFC 1919 Dacia Unirea Brăila și CSM Focșani 2007, din etapa a XI-a a Ligii 3: echipa brăileană, lanterna roșie a clasamentului seriei a doua, cu doar un punct în 10 etape, în timp ce echipa focșăneană, pe locul 4, cu 17 puncte, în lupta pentru calificarea în play-off-ul competiției. Meciul a fost dominat de jucătorii focșăneni, antrenați de Adrian Toma, care au ratat mai multe ocazii de gol. Probleme le-a pus și suprafața de joc, aflată într-o stare deplorabilă, astfel că la pauză s-a intrat fără gol de ambele părți, 0-0. Repriza secundă s-a desfășurat sub aceleași auspicii, cu dominare și presiune din partea jucătorilor focșăneni. Efortul acestora se concretizează în minutul 57, atunci când Arnăutu a transformat o lovitură de la 11 metri. Până la sfârșitul jocului nu s-a mai întâmplat nimic semnificativ, astfel că AFC 1919 Dacia Unirea Brăila – CSM Focșani 2007, scor final 0-1 (0-0). În urma acestui rezultat, CSM Focșani 2007 a acumulat 20 de puncte și se menține pe locul 4 în clasament (după CSM Rm. Sărat, Metalul Buzău și Aerostar Bacău). Sâmbăta viitoare, echipa focșăneană va juca pe teren propriu, cu AFC Dinamo Bacău. (foto: arhivă)