marți, aprilie 30, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 pierde în prelungiri la...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 pierde în prelungiri la Botoșani și ratează accederea în finala pentru promovare în Liga 2

În urmă cu puțin timp s-a încheiat returul barajului semifinal de promovare în Liga 2 la fotbal, dintre CS Dante Botoșani și CSM Focșani 2007. Meciul a avut loc la Bucecea, pe un teren sintetic. Miercuri, partida tur, de la Focșani, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Încă de la începutul meciului de astăzi, jucătorii ambelor echipe s-au arătat hotărâți să înscrie, lăsând la o parte prudența ce a caracterizat meciul tur. Gazdele au deschis repede scorul, în minutul 8, prin Răzvan Gorovei, fost jucător al echipei focșănene. Fotbaliștii lui Marius Bratu nu au acuzat șocul și au reușit egalarea, la scurt timp, prin Alin Dascălu, în minutul 15. Focșănenii au mai înscris o dată, prin Juncănaru, însă golul a fost anulat pe motiv de offside, astfel că prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. În repriza secundă, jucătorii ambelor formații și-au împărțit perioadele de dominare și ocaziile de gol, însă nimeni nu a mai reușit să înscrie. La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost tot 1-1 și au urmat cele două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare. În a doua repriză de prelungiri, gazdele au reușit să înscrie în minutul 113. Focșănenii s-au aruncat în atac în ultimele minute ale partidei, însă fără succes. Astfel, Dante Botoșani – CSM Focșani 2007 s-a încheiat cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1). În cealaltă semifinală, ACS Suporter Club Oțelul Galați nu a avut emoții, reușind să câștige ambele manșe în fața echipei Foresta Suceava. Prin urmare, finala pentru promovarea în liga secundă se va disputa între câștigătoarele seriilor I și II din Liga 3, CS Dante Botoșani și ACS Suporter Club Oțelul Galați.