vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a ratat calificarea în...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a ratat calificarea în faza a V-a a Cupei României

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul dintre AFC Metalul Buzău și CSM Focșani 2007, contând pentru faza a IV-a a Cupei României la fotbal. Meciul a fost, în general, destul de slab, din partea ambelor formații. Gazdele s-au impus abia după prelungiri, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Sava în minutul 96. Buzoienii puteau obține victoria în minutele regulamentare de joc, însă portarul lor, Toader, a ratat, în minutul 90+2, o lovitură de la 11 metri. Acesta a șutat tare de la punctul cu var, dar mingea s-a dus mult peste poarta focșăneanului Lazăr. În urma acestei victorii, echipa buzoiană s-a calificat în premieră în șaisprezecimile Cupei României, fază la care, deocamdată, CSM Focșani 2007 nu a reușit să acceadă. De menționat că această partidă s-a disputat pe Stadionul ”Cornel Negoescu” din Complexul Stadionului Municipal din Buzău, situat în zona Crângului, ce are o suprafață sintetică de joc. Sâmbătă, 14 septembrie, focșănenii vor evolua pe teren propriu, cu ACS Universitatea ”Dunărea de Jos” Galați, într-un meci contând pentru etapa a patra a Ligii a treia.