joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut meciul cu...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut meciul cu o contracandidată la calificarea în play-off-ul Ligii 3

Meci dificil pentru CSM Focșani 2007, astăzi după-amiază, pe teren propriu. Oaspeții (ACS Unirea Braniștea, echipă comunală din județul Galați), cu un punct în plus față de focșăneni în clasamentul seriei a doua a Ligii 3, au venit hotărâți la Focșani să nu piardă. Mai mult, au reușit să deschidă repede scorul, în minutul 13, prin Murgoci, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 17 metri. Jucătorii focșăneni au presat, ulterior, încercând să egaleze, însă imprecizia lor sau intervențiile foarte bune ale portarului gălățean au menținut, până la pauză, scorul stabilit în minutul 13. Repriza secundă a început într-o notă similară: focșănenii au atacat, iar gălățenii au înscris. Al doilea gol al oaspeților a fost marcat de Docuz, în minutul 54. Jucătorii gazdă au alergat după egalare, însă fără rezultat. Oaspeții puteau chiar să majoreze diferența pe tabela de marcaj în ultimele 10 minute ale partidei. Dominarea sterilă a focșănenilor nu s-a concretizat nici măcar printr-un gol de onoare. Astfel, CSM Focșani 2007 – ACS Unirea Braniștea, scor final 0-2 (0-1).

Peste o săptămână, echipa focșăneană va juca în deplasare, cu CS Viitorul Ianca. CSM Focșani 2007 are, în continuare, șanse mari pentru accederea în play-off, însă jocul de astăzi nu a oferit motive de optimism în ceea ce privește evoluția echipei în faza respectivă. S-au adus mulți jucători noi în perioada de iarnă, au fost lăsați să plece jucători importanți, iar noul staff tehnic nu a reușit să omogenizeze lotul și să formeze, deocamdată, o echipă competitivă. Joaca asta de-a antrenorul principal nu are cum să aducă ceva bun la echipă: ba e Ionuț Moșteanu (în litigiu cu fosta echipă, Foresta Suceava), ba e Adrian Toma (care reușise redresarea echipei la sfârșitul anului trecut), ba coordonează pregătirea și jocurile Moșteanu, ba apare în prim-plan și în fotografii Toma … Până la urmă, cine răspunde?