sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut derby-ul...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut derby-ul cu Metalul Buzău în ultimele secunde

CSM Focșani 2007 nu-și petrece vacanța de iarnă pe primul loc în seria a doua a Ligii 3 de fotbal. Echipa focșăneană a pierdut ultimul meci din acest an, jucat pe stadionul Milcovul, în fața liderului seriei. Înainte de fluierul de începere, s-a intonat imnul național, cu ocazia Zilei Naționale a României. În primele minute, oaspeții au avut o dominare ușoară, însă fotbaliștii echipei focșănene au revenit, încet, la cârma jocului. Mai mult, în minutul 19, Răzvan Gorovei a deschis scorul, cu un șut de la distanță, deviat. Meciul a decurs, în general, sub semnul echilibrului, cu câteva situații de a marca la ambele porți. Buzoienii au reușit, totuși, să egaleze în minutul 41, prin Sergiu Arnăutu, fost jucător al CSM Focșani 2007.

După pauză, echipa Focșaniului a primit o lovitură de la 11 metri, în minutul 51, contestată de jucătorii și de fanii echipei buzoiene. Penalty-ul a fost transformat de Gorovei, în minutul 53. Oaspeții au încercat să revină, au dominat, având un forcing prelungit la poarta gazdelor, între minutele 60 și 70, fără să-și creeze, însă, ocazii clare de gol. Totuși, în minutul 78, portarul focșănenilor a făcut fault în careu, iar arbitrul a dictat penalty pentru buzoieni. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Alin Manea, în minutul 79. Jocul a fost echilibrat și destul de tensionat până la final. Strategia defensivă adoptată de antrenorii echipei focșănene în repriza secundă s-a dovedit a fi, însă, contraproductivă. În ultimele secunde ale partidei, în minutul 90+5, oaspeții au înscris golul victoriei, prin Adrian Moldovan. Prin urmare, CSM Focșani 2007 – AFC Metalul Buzău, scor final 2-3 (1-1). Echipa buzoiană și-a luat, astfel, revanșa față de înfrângerea din tur, de pe teren propriu, și termină anul pe primul loc, cu 40 de puncte. CSM Focșani 2007 rămâne pe locul al doilea în serie, cu 36 de puncte. Campionatul Ligii 3 de fotbal se reia în luna martie 2024.