duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: Croația a luat bronzul la Campionatul Mondial

ULTIMA ORĂ Fotbal: Croația a luat bronzul la Campionatul Mondial

În urmă cu puțin timp s-a încheiat finala mică a Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar. Croația – Maroc a fost un meci intens, ambele formații dorindu-și victoria care să le aline ratarea calificării în finala mare. Croația avea în palmares un titlu de vicecampioană mondială, în 2018, și un bonz mondial, în 1998. În schimb, Marocul a fost revelația acestui turneu final, fiind prima echipa africană și arabă care ajunge în semifinalele unui campionat mondial. În palmaresul internațional al Marocului găsim 3 medalii la Cupa Africii pe Națiuni: aur în 1976, argint în 2004, bronz în 1980.

Ambele formații au început în forță și au înscris în primele 10 minute: mai întâi croații, în minutul 7, apoi marocanii, în minutul 9. Meciul este în continuare alert, cu ocazii la ambele porți. Croații au avut un plus și au reușit să marcheze al doilea gol, cu puțin înainte de pauză: Orsic în minutul 42. Astfel, Croația a intrat în avantaj la cabine, scor 2-1. Repriza secundă a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părți, însă niciuna dintre echipe nu a mai reușit să înscrie. Astfel, Croația a învins Maroc cu scorul de 2-1 și a obținut medaliile de bronz. Mâine seară se va disputa finala mare, între Argentina și Franța.