sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Fotbal: CFR Cluj, campioana României

ULTIMA ORĂ Fotbal: CFR Cluj, campioana României

Meci tensionat, cu miză mare, în această seară, pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova. CSU Craiova și CFR Cluj s-au confruntat în ceea ce s-a numit finala sezonului 2019-2020. Echipa învingătoare (după 90 de minute, după prelungiri sau după loviturile de departajare) urma să devină și campioana României. Scorul a fost deschis de craioveni, prin Dan Nistor, în minutul 9. Clujenii au egalat în minutul 36, prin Vinicius. În repriza secundă, clujenii au fost mai stăpâni pe ei și au mai înscris prin Boli, în minutul 56, și Deac, din penalty, în minutul 77. Până la urmă, CFR Cluj s-a impus în partida care a însemnat finala campionatului cu scorul de 3-1 (1-1). Echipa clujeană câștigă, astfel, al șaselea titlu de campioană a României (al treilea consecutiv).