sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: ACS Mausoleul Mărășești, surclasată în primul meci...

ULTIMA ORĂ Fotbal: ACS Mausoleul Mărășești, surclasată în primul meci al barajului de promovare în Liga a III-a

Astăzi s-a disputat partida tur din cadrul barajului de promovare în Liga a treia la fotbal. Pe stadionul din Ianca s-au confruntat campioanele județelor Brăila, CS Viitorul Ianca, și Vrancea, ACS Mausoleul Mărășești. Meciul s-a desfășurat pe un teren bun, dar alunecos, după o ploaie torențială de circa o jumătate de oră. Echipa din Mărășești a fost însoțită și de o galerie numeroasă, suporterii încurajându-și favoriții pe tot parcursul partidei. Jucătorii antrenați de Romeo Drăgan au început promițător și au deschis scorul în minutul 7, prin Ciprian Dumitriu. Apoi, însă, gazdele s-au instalat la conducerea ostilităților și au întors rezultatul, în prima repriză, prin golurile marcate de Cazan, în minutele 17 și 28. Repriza secundă s-a desfășurat în aceeași notă de dominare a brăilenilor, care au mai înscris de 3 ori, prin Olenic, Ioniță și Cazan. Scor final, Viitorul Ianca – ACS Mausoleul Mărășești 5-1 (2-1). Cu acest scor, campioana județului Brăila a făcut un pas important în promovarea în Liga a III-a. Meciul retur va avea loc peste o săptămână.