vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Ecuador câștigă în fața gazdelor meciul inaugural al...

ULTIMA ORĂ Ecuador câștigă în fața gazdelor meciul inaugural al CM de fotbal din Qatar

Spectacol grandios, de sunet și lumini, la deschiderea turneului final al Campionatului Mondial de Fotbal ce se desfășoară în Qatar. După festivitate a avut loc primul meci al turneului, între echipa gazdă și Ecuador, din grupa A. Echipa sud-americană s-a dovedit mai bună și mai sigură pe ea, față de echipa gazdă, depășită la toate capitolele. Ecuadorienii au înscris 3 goluri în prima repriză prin căpitanul Enner Valencia, însă primul a fost anulat pentru un ofsaid la faza anterioară marcării golului. Apoi, atacantul ecuadorian a mai avut două reușite, ambele validate, în minutul 18 (din penalty) și în minutul 31. Nici în repriza secundă fotbaliștii qatarezi nu s-au ridicat la înălțimea așteptărilor oficialilor și suporterilor. Cele mai multe ocazii de gol le-a avut tot Ecuador. Meciul inaugural s-a încheiat cu victoria firească a echipei sud-americane: Qatar – Ecuador 0-2 (0-2). De menționat că românul Istvan Kovac a făcut parte din echipa de arbitri de la această partidă, fiind arbitrul nr. 4 (centralul de rezervă).

Luni, 21 noiembrie, se vor disputa 3 meciuri de la CM: Senegal – Țările de Jos (Olanda), în grupa A; Anglia – Iran și SUA – Țara Galilor, ambele în grupa B.