joi, mai 2, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Croația elimină Brazilia în sferturi, la Campionatul...

ULTIMA ORĂ Croația elimină Brazilia în sferturi, la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar

Surpriză mare, în această seară, la turneul final al CM de fotbal din Qatar. În primul sfert de finală, Croația a învins marea favorită Brazilia. Meciul a fost dominat de brazilieni, care nu au reușit să înscrie, însă, în timpul regulamentar de joc. Astfel, după 0-0, au urmat prelungirile. Neymar a înscris la finalul primei reprize de prelungiri, dar croații au egalat spre finalul meciului, la singurul lor șut pe spațiul porții. La loviturile de la 11 metri, croații au avut nervii mai tari și nu au ratat nimic. În schimb, Rodrygo și Marquinhos au ratat, iar meciul s-a încheiat cu victoria și calificarea europenilor, vicecampioni mondiali în 2018: Croația – Brazilia 0-0 / 1-1 d.p./ 4-2 după penalty-uri. Croația va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Argentina și Țările de Jos (Olanda).