joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Baschet masculin: înfrângere la scor pentru CSM Focșani...

ULTIMA ORĂ Baschet masculin: înfrângere la scor pentru CSM Focșani 2007 în primul meci din play-out

În această seară s-a disputat meciul dintre CSM Târgu Mureș și CSM Focșani 2007, din prima etapă a play-out-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin, grupa valorică 11-18. Echipa gazdă s-a clasat pe locul al patrulea, cu 23 de puncte, iar echipa focșăneană s-a clasat pe locul al cincilea, cu 21 puncte, la finalul sezonului 2022-2023, a doua grupă valorică. Baschetbaliștii gazdă și-au respectat statutul de favoriți și au dominat jocul de astăzi, mai ales în prima jumătate. Cu un avantaj liniștitor la pauză, jucătorii de la CSM Tg. Mureș au fost mai relaxați în ultimele două sferturi, permițându-le baschetbaliștilor lui Petruț Mihai să echilibreze jocul. Totuși, diferența de scor din prima jumătate nu a mai putut fi recuperată. Astfel CSM Târgu Mureș – CSM Focșani 2007, scor final 98-73 (26-15, 27-12, 17-24, 28-22).

Sistemul de play-out este 3 victorii din 5 jocuri. Fiind mai bine clasată, CSM Tg. Mureș va juca primele două meciuri pe teren propriu. Astfel, a doua partidă dintre cele două echipe va avea loc joi, 13 aprilie, tot la Târgu Mureș. Abia al treilea meci se va disputa la Focșani (miercuri, 19 aprilie). În cazul în care niciuna dintre cele două formații nu va obține 3 victorii, se vor juca al patrulea (la Focșani) și, eventual, al cincilea meci (la Târgu Mureș). (foto: arhivă)