vineri, martie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Baschet masculin: CSM Focșani 2007 încheie sezonul...

ULTIMA ORĂ Baschet masculin: CSM Focșani 2007 încheie sezonul regulat cu o victorie în deplasare

În această seară s-a disputat meciul dintre CSM VSKC Miercurea Ciuc și CSM Focșani 2007, din Liga Națională de Baschet Masculin. A fost ultima partidă din sezonul regulat 2022-2023, al cărei rezultat nu mai conta în economia clasamentului final al grupei 11-18 (a doua valorică din Liga Națională). Baschetbaliștii antrenați de Petruț Mihai și-au respectat statutul de favoriți și au reușit să câștige meciul de la Miercurea Ciuc (echipa locală – ultima clasată). Gazdele au început mai bine jocul și au câștigat primul sfert, dar diferența s-a făcut în sfertul al doilea, câștigat de echipa focșăneană la o diferență de 16 puncte. Până la final, meciul a fost destul de echilibrat și nu s-a pus problema învingătoarei. Astfel, CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM Focșani 2007, scor final 80-95 (24-19, 12-28, 22-21, 22-27). În urma acestui rezultat, CSM Focșani 2007 încheie grupa a doua valorică a Ligii Naționale de Baschet Masculin pe locul al cincilea, cu 21 de puncte. Pentru echipa focșăneană urmează meciurile din play-out.