duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Baschet masculin: CSM Focșani 2007 a...

ULTIMA ORĂ Baschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut primul meci oficial din acest an

În urmă cu puține minute s-a încheiat meciul de baschet masculin dintre CS Vâlcea 1924 și CSM Focșani 2007, din etapa a XVI-a a Ligii Naționale. Baschetbaliștii pregătiți de Petruț Mihai aveau mare nevoie de victorie, pentru a recupera din diferența față de competitoarele din Grupa B a campionatului național. Și au început bine jocul de astăzi, reușind să încheie primul sfert în avantaj. Însă, în a doua parte a celui de-al doilea sfert, baschetbaliștii gazdă au apăsat pedala de accelerație, au fost mai siguri pe ei și s-au distanțat pe tabela de marcaj. Dominarea gazdelor a continuat și în sfertul al treilea. Ultimul sfert a fost mai echilibrat, a fost câștigat de baschetbaliștii echipei focșănene care nu au reușit, însă, să întoarcă rezultatul. Astfel, CS Vâlcea 1924 – CSM Focșani 2007, scor final 96-84 (24-27, 33-19, 22-15, 17-23).

În urma acestui rezultat, echipa focșăneană rămâne pe ultimul loc (locul 9) din Grupa B, cu 15 puncte. În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va avea un meci foarte greu: pe 12 ianuarie va juca pe teren propriu cu CSM CSU Oradea, liderul Grupei B. (foto: arhivă)