duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Argentina, noua campioană mondială la fotbal, după o...

ULTIMA ORĂ Argentina, noua campioană mondială la fotbal, după o finală cu Franța, decisă la loviturile de departajare

S-a încheiat turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, cu finala dintre Argentina și Franța. Ambele naționale aveau la activ câte două trofee mondiale: Argentina în 1978 și 1986, Franța în 1998 și 2018. Ambele echipe au câte un superstar, de la care așteptările erau imense: Messi, respectiv Mbappe. Argentinienii au început mai bine și au controlat jocul în prima parte. Insistența lor se concretizează în minutul 23, când Lionel Messi înscrie dintr-o lovitură de la 11 metri. Meciul se desfășoară în continuare în aceeași notă, francezii nereușind să pună presiune pe adversari. Astfel, vine și golul doi al argentinienilor, în minutul 36, prin Angel Di Maria, în urma unui contraatac. Francezilor nu le iese mai nimic, iar prima repriză se încheie cu scorul de 2-0 în favoarea sud-americanilor. În repriza secundă, tot argentinienii controlează jocul, în timp ce primul șut spre poartă al francezilor vine abia în minutul 71 (Kylian Mbappe). Totuși, europenii primesc o lovitură de la 11 metri, transformată de Mbappe, în minutul 80 (a fost primul șut pe poartă al fotbaliștilor francezi). Jucătorii lui Deschamps se trezesc din letargie și, după nici două minute, Mbappe reușește un gol spectaculos, egalând scorul pe tabela de marcaj, în mod surprinzător față de evoluția jocului timp de 80 de minute. În continuare, până la finalul timpului regulamentar, francezii par mai proaspeți și domină jocul, însă scorul rămâne egal, 2-2, și se intră în reprizele de prelungiri.

Fotbaliștii francezi sunt mai insistenți în prima repriză de prelungiri, dar cele mai mari ocazii de a înscrie le au argentinienii, în finalul reprizei. A doua repriză de prelungiri începe foarte bine pentru sud-americani, care înscriu golul a treilea prin Messi, în minutul 109. Francezii nu cedează și obțin o nouă lovitură de la 11 metri. Execută Mbappe și marchează (minutul 118), scor 3-3. Meciul se încheie cu două mari ocazii, una în dreptul francezilor, alta în dreptul argentinienilor. Astfel, meciul se încheie la egalitate, scor 3-3, după prelungiri și se trece la loviturile de departajare. La penalty-uri, argentinienii au fost mai siguri pe ei și au transformat toate loviturile (Messi, Dybala, Paredes, Montiel). Francezii au transformat două (Mbappe, Muani) și au ratat două lovituri, prin Coman și Tchouameni. Astfel, s-a încheiat 4-2 pentru Argentina, după penalty-uri, iar sud-americanii au cucerit al treilea trofeu mondial. De menționat că francezul Kylian Mbappe a devenit golgeterul Campionatului Mondial, cu 8 goluri marcate. El este urmat de Lionel Messi, cu 7 reușite. Starul argentinian, care se va retrage în curând de la echipa națională, a devenit fotbalistul cu cele mai multe jocuri la turneele finale de CM – 26. De asemenea, Hugo Lloris (Franța) a devenit portarul cu cele mai multe meciuri la mondiale – 20.