sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăAdjudTitluri și medalii pentru tinerii atleți vrânceni, la Campionatul Național Juniori 2

La sfârșitul săptămânii s-au desfășurat Campionatele Naționale de Atletism Juniori 2. Competiția a avut loc pe stadionul ”Iolanda Balaș Soter” din București. Tinerii sportivi vrânceni, în special cei din Adjud, au reușit, din nou, performanțe foarte bune. Numărul 1 la aruncarea suliței, la juniori, adjudeanca Georgiana Zglimbea, pregătită de Nelu Ciortan, și-a reconfirmat poziția și baremul pentru Campionatul European ce va avea loc la Gyor, Ungaria. Georgiana Zglimbea a câștigat medalia de aur la aruncarea suliței, cu 46,48 metri.                   Pe locul al treilea s-a clasat o altă adjudeancă – Alisia Paruba, pregătită de George Catrinescu – care a aruncat sulița la 41,69 metri. Georgiana Zglimbea a fost prima și la aruncarea greutății, cu 14,23 metri. La rândul său, Flavius Cătălin Stoica (CSȘ Focșani-CA Roman) a obținut medalia de bronz la aruncarea suliței, cu 55,13 metri.