vineri, mai 3, 2024
AcasăSportTitluri naționale pentru juniorii vrânceni la Cupa României la atletism

Titluri naționale pentru juniorii vrânceni la Cupa României la atletism

Săptămâna trecută, pe stadionul ”Nicolae Dobrin” din Pitești, s-au desfășurat competițiile de atletism pentru juniori – Cupa României. Delegația județului Vrancea a fost una numeroasă, iar tinerii atleți ai cluburilor din județ au obținut rezultate foarte bune. Ștefan Serea, legitimat la Clubul Sportiv Unirea Focșani, s-a întors acasă cu două medalii de aur: la aruncarea greutății (14,08 metri) și la aruncarea discului (45,87 metri). Tânărul sportiv este pregătit de Rodica Pendus. Adjudeanul George Adam (CSS Focșani – Secția Adjud) și-a reconfirmat talentul și forma foarte bună pe care o traversează, sub coordonarea antrenoarei Camelia Petrea. George Adam a ocupat primul loc la aruncarea suliței, categoria juniori 2, cu un record personal – 61,50 metri. A patra medalie a delegației vrâncene a fost obținută de Andreea Tănase, de la CSM Focșani 2007, antrenată de Marius Batog. Andreea Tănase s-a clasat pe locul secund la proba de 400 metri plat.