vineri, aprilie 26, 2024
AcasăActualitateTenis: Mihaela Buzărnescu, prima mare victorie în circuitul WTA

Tenis: Mihaela Buzărnescu, prima mare victorie în circuitul WTA

Mihaela ”Miki” Buzărnescu a reușit, azi-noapte, cea mai importantă victorie a carierei. Românca a câștigat în mod triumfal primul său turneu WTA din categoria Premier. Ea s-a impus, cu un categoric 6-1, 6-0, în finala jucată la San Jose împotriva grecoaicei Maria Sakkari. În urma acestei victorii, Mihaela Buzărnescu a obținut 470 de puncte și un premiu de 136.695 de dolari. Din ceastă săptămână, Buzărnescu va fi pe locul 20 în clasamentul jucătoarelor profesioniste de tenis.