joi, mai 2, 2024
AcasăSportTenis de masă: un sportiv de la CSM Focșani 2007, locul 3...

Tenis de masă: un sportiv de la CSM Focșani 2007, locul 3 la CN de tineret

La Complexul Olimpic de la Izvorani s-a desfășurat Campionatul Național de tenis de masă la tineret. La competiție au fost prezenți și doi sportivi de la CSM Focșani 2007. Unul dintre aceștia – Andrei Tomică – a câștigat medalia de bronz în proba de simplu masculin. Sportivul Matei Dumitrescu s-a clasat pe locul 5 la simplu masculin, oprindu-se în sferturile de finală ale competiției. Andrei Tomică și Matei Dumitrescu au evoluat și în proba de dublu masculin, unde au ocupat locul 5 (sferturile de finală).
 Antrenorul/coordonator al secției tenis de masă, Costin Corcoz, la finalul acestei competiții: ”A fost un campionat puternic cu meciuri extrem de disputate, rezultatele sportivilor noștri fiind meritorii. La masculin, Eduard Ionescu și-a confirmat statutul de favorit, el fiind campion european la tenis de masă. Remarc jocul bun al sportivilor noștri, în perspectiva ultimelor trei etape rămase de disputat din turul Superligii Naționale. Următorul meci al echipei noastre va fi în deplasare, pe data de 20 noiembrie, la București, cu CSA Steaua.” (sursa: CSM Focșani 2007)