joi, aprilie 18, 2024
AcasăAdjudSulițașul Alexandru Novac, medalie de aur la Cupa Europei

Sulițașul Alexandru Novac, medalie de aur la Cupa Europei

Un nou rezultat foarte bune pentru sportivul Alexandru Novac, originar din Adjud. Alexandru Novac s-a clasat pe prima treaptă a podiumului și a obținut medalia de aur la Cupa Europei de aruncări. Novac a aruncat sulița la distanța de 80,49 metri. Este cea mai bună performanță a sportivului născut în Adjud (acum evoluează la CSM București), clasat pe locul 12 în aceeași probă la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Recent, Alexandru Novac a primit titlul de Cetățean de onoare al municipiului Adjud. (foto: arhivă)