joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportSulițașii din Adjud, cei mai buni din țară

Sulițașii din Adjud, cei mai buni din țară

Școala adjudeană de atletism și-a confirmat, încă o dată, valoarea, la Campionatul Național ce se desfășoară, în aceste zile, la Pitești. Chiar dacă nu mai concurează pentru cluburi din Adjud, tinerii sulițași născuți și formați în orașul de pe malul Trotușului pot fi considerați, în continuare, sportivi vrânceni. Cel mai bun aruncător cu sulița din țară, Alexandru Novac, a câștigat titlul național fără emoții, cu un rezultat de 81 de metri. Alexandru Novac are 21 de ani, deține recordul național la aruncarea suliței și este multiplu medaliat la competiții interne și internaționale. El s-a calificat la Campionatele Europene de Atletism, de luna viitoare. În prezent, Alexandru Novac este legitimat la CSM Bacău.

Locul secund la aruncarea suliței a fost ocupat tot de un adjudean – George Zaharia – cu o aruncare de 76,49 metri. El este legitimat, acum, la CSA Steaua București. Pe locul al patrulea s-a clasat un alt adjudean, Alexandru Ștefan Grigore, cu o aruncare de 67,81 metri, legitimat, în prezent, la SCM Bacău-CSM Onești. De menționat că pe locul al treilea s-a clasat un sulițaș din Bulgaria.