vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportSportivă din Focșani, calificată în turul al doilea la Australian Open Junior

Sportivă din Focșani, calificată în turul al doilea la Australian Open Junior

La primul Grand Slam al anului, competiția pentru juniori – Australian Open Junior Championships, s-a calificat și o tânără sportivă din Focșani. Maria Daciana Ciubotaru a evoluat cu succes în calificări și a intrat pe tabloul principal. Mai mult, ea a câștigat meciul din primul tur, în fața unei jucătoare din Australia, Alana Subotic, cu scorul de 2-0, pe seturi 7-5, 6-1. De asemenea, Maria Daciana Ciubotaru va evolua pe tabloul principal și la proba de dublu. ”Partida a durat o oră și 17 minute, sportiva noastră urmând să joace în turul secund cu favorita nr. 11 a competiției, Ena Koike (Japonia). Maria Ciubotaru, a 11-a favorită în calificări, a câștigat primele două meciuri în drumul către tabloul principal. În primul tur din calificări a învins-o pe Tahlia Kokkinis (Australia) cu 6-1, 6-2. În turul secund din calificări, sportiva noastră a câștigat în fața jucătoarei Yujin Kim (Coreea de Sud) cu 6-4, 6-2. În proba de dublu de la Melbourne, perechea Maria Ciubotaru (România)/Ellie Daniels (Canada) va înfrunta în primul tur de pe tabloul principal perechea Mirra Andreeva/Alina Korneeva din Rusia, fav. nr. 2 ale competiției de tenis junioare din Australia.”, au anunțat reprezentanții CSM Focșani 2007. Maria Daciana Ciubotaru practică tenisul de câmp de mai mulți ani și a obținut rezultate promițătoare la competițiile de copii și juniori de până acum. Ea este fiica antrenorului de handbal Viorel Ciubotaru.