joi, mai 2, 2024
AcasăSportRomânia, campioană mondială la minifotbal

România, campioană mondială la minifotbal

Naționala României a devenit campioană mondială la minifotbal. Este o performanță obținută în premieră pentru naționala de minifotbal a României. În urmă cu puțin timp, România a învins Kazahstan în finala CM, turneu desfășurat în Emiratele Arabe Unite. A fost un meci foarte dificil, câștigat de fotbaliștii români după un final de infarct: a fost 2-2 în timpul regulamentar (românii egalând în minutele de prelungire) și 12-11 după executarea loviturilor de departajare. Ambele goluri ale tricolorilor au fost marcate de Marius Balogh (golgheterul turneului final al CM). Este primul titlul mondial, naționala României având în palmares două medalii mondiale de bronz până acum. ”Vedeta” naționalei de minifotbal este fostul stelist Alexandru Bourceanu. La festivitatea de premiere, portarul naționalei României, Dragoș Nițu, a primit titlul de cel mai bun jucător (MVP) al turneului final al CM de minifotbal.

• 3-0 cu Ungaria (semifinale)

De menționat că naționala României deține recordul de titluri europene la minifotbal: a câștigat 6 titluri în 10 ediții disputate până acum.