Programul Turneului Final EURO 2020 la fotbal. Meciuri la București, dar fără România

0
172

Astăzi începe Turneul Final al Campionatului European de Fotbal EURO 2020, o competiție care trebuia să aibă loc anul trecut, dar amânată din cauza pandemiei. Această ediție se desfășoară în perioada 11 iunie – 11 iulie, pentru prima oară în mai multe oraşe de pe continent, în total 11: Amsterdam (Ţările de Jos), Baku (Azerbaidjan), Bucureşti (România), Budapesta (Ungaria), Copenhaga (Danemarca), Glasgow (Scoţia), Londra (Anglia), München (Germania), Roma (Italia), Sevilla (Spania), Sankt Petersburg (Rusia). La București vor avea loc meciurile din grupa C (Austria, Ţările de Jos, Macedonia de Nord, Ucraina) și o partidă din optimi. Din păcate, naționala României nu a reușit să se califice nici la acest turneu final. Iată, mai jos, programul complet al meciurilor de la EURO 2020 (se transmit la Pro Tv):

11 iunie, Grupa A: Turcia – Italia (ora 22.00, Roma)

12 iunie, Grupa A: Ţara Galilor – Elveţia (ora 16.00, Baku)
12 iunie, Grupa B: Danemarca – Finlanda (ora 19.00, Copenhaga)
12 iunie, Grupa B: Belgia – Rusia (ora 22.00, Sankt Petersburg)

13 iunie, Grupa D: Anglia – Croaţia (ora 16.00, Londra)
13 iunie, Grupa C: Austria – Macedonia de Nord (ora 19.00, Bucureşti)
13 iunie, Grupa C: Ţările de Jos – Ucraina (ora 22.00, Amsterdam)

14 iunie, Grupa D: Scoţia – Cehia (ora 16.00, Glasgow)
14 iunie, Grupa E: Polonia – Slovacia (ora 19.00, Sankt Petersburg)
14 iunie, Grupa E: Spania – Suedia (ora 22.00, Sevilla)

15 iunie, Grupa F: Ungaria – Portugalia (ora 19.00, Budapesta)
15 iunie, Grupa F: Franţa – Germania (ora 22.00, München)

16 iunie, Grupa B: Finlanda – Rusia (ora 16.00, Sankt Petersburg)
16 iunie, Grupa A: Turcia – Ţara Galilor (ora 19.00, Baku)
16 iunie, Grupa A: Italia – Elveţia (ora 22.00, Roma)

17 iunie, Grupa C: Ucraina – Macedonia de Nord (ora 16.00, Bucureşti)
17 iunie, Grupa B: Danemarca – Belgia (ora 19.00, Copenhaga)
17 iunie, Grupa C: Ţările de Jos – Austria (ora 22.00, Amsterdam)

18 iunie, Grupa E: Suedia – Slovacia (ora 16.00, Sankt Petersburg)
18 iunie, Grupa D: Croaţia – Cehia (ora 19.00, Glasgow)
18 iunie, Grupa D: Anglia – Scoţia (ora 22.00, Londra)

19 iunie, Grupa F: Ungaria – Franţa (ora 16.00, Budapesta)
19 iunie, Grupa F: Portugalia – Germania (ora 19.00, München)
19 iunie, Grupa E: Spania – Polonia (ora 22.00, Sevilla)

20 iunie, Grupa A: Italia – Ţara Galilor (ora 19.00, Roma)
20 iunie, Grupa A: Elveţia – Turcia (ora 19.00, Baku)

21 iunie, Grupa C: Macedonia de Nord – Ţările de Jos (ora 19.00, Amsterdam)
21 iunie, Grupa C: Ucraina – Austria (ora 19.00, Bucureşti)
21 iunie, Grupa B: Rusia – Danemarca (ora 22.00, Copenhaga)
21 iunie, Grupa B: Finlanda – Belgia (ora 22.00, Sankt Petersburg)

22 iunie, Grupa D: Cehia – Anglia (ora 22.00, Londra)
22 iunie, Grupa D: Croaţia – Scoţia (ora 22.00, Glasgow)

23 iunie, Grupa E: Slovacia – Spania (ora 19.00, Sevilla)
23 iunie, Grupa E: Suedia – Polonia (ora 19.00, Sankt Petersburg)
23 iunie, Grupa F: Germania – Ungaria (ora 22.00, München)
23 iunie, Grupa F: Portugalia – Franţa (ora 22.00, Budapesta)

Primele două clasate din fiecare grupă şi patru echipe de pe locul trei se vor califica în faza următoare. / 24 şi 25 iunie – pauză

Optimile de finală:
26 iunie, 1: 2A – 2B (ora 19.00, Amsterdam)
26 iunie, 2: 1A – 2C (ora 22.00, Londra)

27 iunie, 3: 1C – 3D / E / F (ora 19.00, Budapesta)
27 iunie, 4: 1B – 3A / D / E / F (ora 22.00, Sevilla)

28 iunie, 5: 2D – 2E (ora 19.00, Copenhaga)
28 iunie, 6: 1F – 3A / B / C (ora 22.00, Bucureşti)

29 iunie, 7: 1D – 2F (ora 19.00, Londra)
29 iunie, 8: 1E – 3A / B / C / D (ora 22.00, Glasgow)

30 iunie şi 1 iulie – pauză

Sferturi de finală:
2 iulie, Sfert 1: Câştigătoarea optimii 6 – Câştigătoarea optimii 5 (ora 19.00, Sankt Petersburg)
2 iulie, Sfert 2: Câştigătoarea optimii 4 – Câştigătoarea optimii 2 (ora 22.00, München)

3 iulie, Sfert 3: Câştigătoarea optimii 3 – Câştigătoarea optimii 1 (ora 19.00, Baku)
3 iulie, Sfert 4: Câştigătoarea optimii 8 – Câştigătoarea optimii 7 (ora 22.00, Roma)

4 şi 5 iulie – pauză

Semifinale:
6 iulie, Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 2 – Câştigătoarea sfertului 1 (ora 22.00, Londra)

7 iulie, Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 – Câştigătoarea sfertului 3 (ora 22.00, Londra)

8, 9, 10 iulie – pauză

Finala:
11 iulie, Câştigătoarea semifinalei 1 – Câştigătoarea semifinalei 2 (ora 22.00, Londra)

loading...