miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportPortugalia-Țara Galilor, prima semifinală de la EURO 2016

Portugalia-Țara Galilor, prima semifinală de la EURO 2016

Turneul final al Campionatului European de Fotbal a ajuns la ultimele meciuri. În această seară se dispută prima semifinală, între naționalele Portugaliei și Țării Galilor (una dintre marile surprize de la EURO 2016). Meciul are loc pe Stade de Lyon, cu începere de la ora 22.00. Până la această fază, Portugalia nu a obținut decât egaluri la finalul celor 90 de minute regulamentare. Portugalia s-a calificat cu noroc din grupa F, de pe locul al treilea, cu 3 rezultate de egalitate – 3 puncte. În optimi a jucat contra Croației, scor 0-0 după 90 de minute. Portughezii s-au calificat mai departe după un gol înscris în prelungiri. În sferturile de finală, Portugalia a terminat tot la egalitate, scor 1-1, meciul cu Polonia, și s-a ajuns la loviturile de departajare. Aici portughezii au fost mai siguri pe ei și au câștigat cu 5-3. În schimb, Țara Galilor a câștigat grupa B, cu 6 puncte – 2 victorii și o înfrângere. În optimi, Țara Galilor a învins Irlanda de Nord cu 1-0 iar în sferturi s-a impus în fața Belgiei cu 3-1. Meciul de diseară dintre Portugalia și Țara Galilor este și o confruntare a vedetelor (și colegi de echipă, în același timp) de la Real Madrid, Cristiano Ronaldo și Gareth Bale. Tot la partida din această seară România va avea 2 reprezentanți: 2 copii – din Focșani, Luca Teodor Macsim (9 ani), și din București, Mihail Andrei (11 ani) – vor fi alături de jucătorii celor două formații la intrarea pe teren înaintea începerii meciului.
Echipele probabile:
Portugalia:  Rui Patrício – Cédric, Fonte, Ricardo Carvalho/Pepe, Guerreiro – Danilo, João Mário, Adrien Silva, Sanches – Nani, Ronaldo
Țara Galilor: Hennessey – Chester, Ashley Williams, Collins – Gunter, Allen, Ledley, Jonathan Williams, Taylor – Bale, Robson-Kanu
Sursa foto: UEFA EURO 2016