luni, iunie 17, 2024
AcasăSportPolițiști vrânceni pe podium la Jocurile Internaționale ale Polițiștilor - IPA Games...

Polițiști vrânceni pe podium la Jocurile Internaționale ale Polițiștilor – IPA Games 2024

În perioada 19-24 mai, la Cheile Grădiștei, județul Brașov, IPA (Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor) – România a găzduit ediția a III a IPA GAMES. La evenimentul sportiv mondial la care au participat 32 de țări și peste 800 de sportivi, la 2 dintre cele 9 discipline sportive (tenis de masă și tir cu pistolul) au participat și 3 polițiști vrânceni. Alin George Moldoveanu, în calitate de coordonator sportiv la tir al lotului IPA România este instructor tragere cu armamentul la IPJ Vrancea, Gheorghiu Ioana, instructor conducere defensivă, și Șerban Elena – Compartimentul Juridic.

IPA România a participat cu 132 de sportivi, reușind să se claseze pe primul loc la numărul de medalii obținute, urmată de IPA Lituania și IPA R.Moldova. Pe locul I pentru proba de TIR la feminin a fost 𝐞𝐜𝐡𝐢𝐩𝐚 𝐑𝐨𝐦â𝐧𝐢𝐞𝐢, din care a făcut parte și colega noastră, inspector de poliție Gheorghiu Ioana. Pentru obținerea locului II la tenis de masă a contribuit și colega noastră, subinspector de poliție Șerban Elena, care a făcut parte din echipa IPA România.

De asemenea, în perioada 14-17 mai, la Târgu Mureș s-a desfășurat Campionatul Național de TIR al MAI, unde comisar-șef de poliție Alin Moldoveanu a obținut locul 2 – pistol calibru 9×19, iar colega noastră Gheorghiu Ioana a obținut locul IV la tragerea cu pistolul 9×19. Cupa pe structuri a MAI a fost câștigată de IGPR.

Felicitări, dragi colegi! Felicitări tuturor sportivilor care au participat la această competiție sportivă Internațională! (IPJ Vrancea)