sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăStiri InternePerformanțele gimnastei focșănene Ana Maria Bărbosu, apreciate de organismele sportive naționale

Tânăra gimnastă Ana Maria Bărbosu a impresionat la primul său concurs de Cupa Mondială. Multipla campioană națională și europeană de juniori, focșăneanca a făcut pasul cel mare spre cele mai importante competiții internaționale de seniori. Scopul final îl reprezintă obținerea calificării la Jocurile Olimpice de la Paris, din anul 2024.
”La 16 ani și la prima etapă de cupă mondială din cariera sa sportivă, Ana Maria Bărbosu a reușit să câștige bronzul la bârnă, cu 12.433, fiind devansată de campioana mondială, Pauline Schaeffer (Germania, 13.366) și de Ana Derek (Croația, 13.133). În finala de la sol, Ana a fost notată cu 13.333, punctaj cu care a câștigat medalia de aur. Silvia Sfiringu s-a clasat pe locul al 3-lea în finala de la paralele cu 12.466 (5. 2 dificultate), obținând medalia de bronz Ea a terminat a 5-a la bârnă, aparat la care a primit 11.800. Felicitări Anei și Silviei, dar și antrenorilor de la Deva, Lucian Sandu, Gina Gogean, Ramona Micu și Florin Uzum! Mult succes la Campionatele Europene, care urmează în luna august, prima etapă de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024.”, a transmis Ministerul Sportului după Cupa Mondială de la Osijek, Croația, de la sfârșitul săptămânii trecute. ”Trei medalii pentru gimnastica românească la Cupa Mondială Challenge Osijek 2022! Ana Maria Bărbosu a câștigat aurul la sol cu un punctaj de 13.333 și, în ciuda unei ratări, bronzul la bârnă cu 12.433. Silviana Sfiringu a fost a treia în finala de la paralele, cu un total de 12.466. Ea a terminat a 5-a la bârnă, aparat la care a primit 11.800. Succes mai departe fetelor care se pregătesc pentru Campionatele Europene din luna august, prima etapă de calificare pentru JO Paris 2024!”, au scris, pe Facebook, și reprezentanții Comitetului Olimpic și Sportiv Român.