marți, mai 21, 2024
AcasăSportNu mai batem pe nimeni la fotbal: CFR Cluj, eliminată din preliminariile...

Nu mai batem pe nimeni la fotbal: CFR Cluj, eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de o echipă din Armenia

O nouă umilință pentru fotbalul românesc. Campioana en-titre a României, CFR Cluj, a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de către campioana Armeniei, Piunik Erevan. După 0-0 la Erevan, CFR Cluj nu a reușit să se impună pe terne propriu. În meciul retur de aseară, de pe arena ”Dr. Constantin Rădulescu”, fotbaliștii echipei clujene au deschis scorul repede, în minutul 6, prin Boateng. Jucătorii lui Dan Petrescu au dominat jocul, și-au mai creat câteva ocazii, dar nu au mai înscris. Au marcat, în schimb, ospeții, în minutul 89. Meciul a intrat în prelungiri, iar clujenii au marcat, în minutul 94, prin Petrila. Oaspeții au părut mai siguri pe ei și au fost aproape de a egala, în minutul 109, dar Bălgrădean a apărat un penalty. Însă egalarea s-a produs spre finalul prelungirilor, în minutul 119. S-a trecut la loviturile de departajare, doi jucători clujeni ratând de la punctul cu var – Petrila și Camora. Astfel, Piunik Erevan s-a impus cu 4-3 la penalty-uri, după 0-0 și 2-2, și s-a calificat în turul următor al preliminariilor Ligii Campionilor.

În turul secund preliminar al Ligii Campionilor, Piunik Erevan va întâlni formaţia luxemburgheză F91 Dudelange. CFR Cluj va juca în turul al doilea preliminar al Europa Conference League, unde va întâlni echipa Inter Club d’Escaldes (Andorra). Meciul tur va fi pe 21 iulie, la Cluj-Napoca, iar returul se va juca pe 28 iulie.