vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportNoi medalii naționale pentru judoka din Focșani

Noi medalii naționale pentru judoka din Focșani

După Cupa României de ieri, astăzi au avut loc jocurile din cadrul Campionatului Național de Ne-Waza Seniori (lupta la sol). Tinerii judoka din Focșani au avut prestații foarte bune și se întorc acasă cu noi medalii. Sportivii de la CSM Focșani 2007, pregătiți de Stănică Grosu și Marinel Palade, au obținut, astăzi, 3 medalii (după cele 5 medalii de ieri): Vlad Vișan a câștigat medalia de aur la categ. +81 kg; Asley Gonzalez a cucerit medalia de argint la categ. +81 kg; Emil Neagu a câștigat medalia de bronz la categ. 66 kg. De asemenea, Ariadna Biriș, de la CSS Focșani, a obținut medalia de bronz. Ea este antrenată de Dumitru Sandu Zisu. Trebuie să amintim și performanța focșăneanului Laris Borș, acum legitimat la clubul Dinamo București, care a luat aurul la categoria 81 kg.
La Cupa României de ieri, pe lângă sportivii de la CSM Focșani 2007, au obținut medalii și fetele de la CS UNIREA Focșani, pregătite de Adrian Moldoveanu: Giorgia Hanganu – argint la categoria 48 kg; Denisa Marin – argint la categoria +78 kg; Iulia Moldoveanu – bronz la categoria 48 kg; Silvia Pomană – bronz la categoria 57 kg.