joi, mai 2, 2024
AcasăSportMedalii de aur pentru sportivele cluburilor focșănene la Campionatul Național de Judo...

Medalii de aur pentru sportivele cluburilor focșănene la Campionatul Național de Judo U18

La sfârșitul săptămânii trecute, la Miercurea Ciuc, s-a desfășurat Campionatul Național de Judo U18. Școala focșăneană de judo nu putea lipsi de la această competiție și nici de pe podium. Fetele au fost la înălțime și s-au întors acasă cu două medalii de aur. Echipa LPS Focșani a obținut titlul național (cu sportive de la LPS, CSS și CS Unirea). De asemenea, Silvia Pomană, de la CS Unirea Focșani, a obținut medalia de aur la categoria 52 kg.
La rândul său, echipa masculină a LPS Focșani a devenit vicecampioană națională U18 la CN de la Miercurea Ciuc. La individual, Răzvan Calotă s-a clasat pe locul al treilea (medalie de bronz) la categoria +81 kg. Antrenorii acestor sportivi sunt Stănică Grosu, Marinel Palade, Adrian Moldoveanu, Dumitru Zisu, Lăcrămioara Gaiță.