vineri, mai 3, 2024
AcasăSportMedalie de bronz pentru atleții focșăneni la Campionatul Național de Cros

Medalie de bronz pentru atleții focșăneni la Campionatul Național de Cros

La Poiana Stampei, județul Suceava, s-a desfășurat Campionatul Național de Cros pentru Seniori. Echipa CSM Focșani 2007 a participat în proba de 10 km, avându-i în componență pe George Popa, Ionel Zimbru, Andrei Crainic și Sebastian Moldovan, pregătiți de prof. Marius Batog. Echipa focșăneană s-a clasat pe locul al treilea, la doar 7 puncte de locul secund. ”Traseul a fost excelent, dar destul de dificil. Băieții au alergat 10 km în cinci tururi a câte 2 km. Concurența a fost destul de mare, fiind prezenți la competiție cei mai buni atleți din România. Cursa s-a simțit destul de serios, și ca presiune și în ceea ce privește dificultatea traseului. Suntem alături de colegul nostru Claudiu Gorgan, care va alerga la Campionatul Mondial Militar de Semimaraton (21 km) de la Lucerna, Elveția. Îi ținem pumnii”, a transmis antrenorul Marius Batog.